Zasłony, dywany, poduchy, a alergia na roztocza i kurz. Czy da się to połączyć?
Kiedy wracasz do domu po zabiegany dniu pracy, chcesz odpocząć. Otulić się ciepłymi, miękkimi tkaninami. Postawić bose stopy na przyjemnym dywanie. Niestety, masz alergię na kurz i roztocza, a marzysz o przytulnym wnętrzu. Co robić?

Elementy takie jak firany, zasłony, dywany stanowią bardzo ważną część wystroju wnętrza. Jeśli ty lub, ktoś z domowników masz alergię, wcale nie musisz rezygnować z tych tkanin. Podpowiem ci jak dobrać je do wnętrza, abyś dalej mógł się cieszyć przytulnym domem.
Jakie firanki i zasłony dla alergika?
Nadmiar tkanin faktycznie jest zbieraczem kurzu, ale wszystko zależy od ciebie. Po pierwsze, musisz przyjrzeć się swoim nawykom, jeśli chodzi o częstotliwość sprzątania w domu i być może delikatnie je zmodyfikować. Po drugie odpowiedni dobór tkanin, pozwoli Ci normalnie funkcjonować.
Przy alergiach na kurz i roztocza bardzo ważny jest rodzaj tkanin, z których będą wykonane firany i zasłony.

Firanka dla alergika powinna być wykonana ze spójnego materiału, który będzie wręcz odbijał alergeny. Najlepiej sprawdzi się woal i firany panelowe. Są to tkaniny gładkie i spójne.
Unikaj firan koronkowych i długich, które dodatkowo będą “łapały” kurz z podłogi.
Z zasłon też nie musisz rezygnować. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni materiał. Najlepiej sprawdzi się cienki poliester. Grube i pluszowe tkaniny, niestety bardzo łatwo łapią kurz.

Pielęgnacja firan i zasłon.
Pamiętaj, zasłony i firany muszą być odpowiednio często prane. Zaleca się pranie raz w miesiącu. Oczywiście uważam, że jest to sprawa indywidualna w zależności od natężenia alergii, ilości domowników itp. Musisz znaleźć swój złoty termin na zachowanie czystości.
W związku z częstym praniem bardzo ważna jest trwałość i wytrzymałość tego typu ozdób okiennych.
Prym wiodą firany żakardowe, firany panelowe, ale makarony też świetnie dają radę.
Możesz też odkurzać firany i zasłony za pomocą odkurzacza lub rolki do ubrań.
Znajdź swój sposób, abyś mógł cieszyć się pięknym, przytulnym wnętrzem bez względu na alergię.
Dywany dla alergika.
Z dywanami jest dokładnie tak samo, jak z tkaninami powyżej. Odpowiedni rodzaj tkaniny, splotu i długość włosa, pozwoli swobodnie i pięknie żyć alergikom.

Długość włosa ma tu kluczowe znaczenie. Wiadomo, im dłuższy włos, tym łatwiej gromadzi się tam kurz i wszelkiego rodzaju alergeny i trudniej jest go utrzymać w czystości. Optymalna długość włosa to 9 mm, maksymalnie 10-12mm.
Chociaż dywany wełniane są niezwykle eleganckie, niestety domownicy z alergią nie polubią się z tą tkaniną. Idealnie sprawdzą się materiały syntetyczne, nie gromadzą wilgoci i są łatwe w czyszczeniu.
Świetnym wyborem będą modne teraz dywany sznurkowe. Dywany te mają krótkie włosie, wykonane są z materiałów syntetycznych, są łatwe w czyszczeniu.

Pielęgnacja dywanów.
Pielęgnacja jest niezwykle prosta. Oczywiście codzienne odkurzanie, ale też mycie na mokro nie sprawia żadnych kłopotów. Warto zaopatrzyć się w myjkę parową lub od czasu do czasu oddać dywan do profesjonalnego czyszczenia.
Alergia a zasłony i dywany. Czy da się to połączyć? Oczywiście, że się da. Odpowiednie podejście i wszystko jest możliwe. Mam nadzieje, że powyższe wskazówki pomogą wam – alergikom urządzić dom w przyjazny i piękny sposób.
Zobacz także:
Panele winylowe – rodzaj montażu.
Moje projekty:
Indiański styl w nowoczesnym wydaniu.

Dodaj komentarz