Oznaczenia płytek i gresu.

Wybierając płytki na podłogę kierujemy się głównie wyglądem, wzorem, kolorem. Jednak warto przyjrzeć się oznaczeniom na opakowaniach. Da to nam gwarancję, że podłoga w naszym domu będzie nie tylko piękna, ale też bezpieczna i trwała.

Bezpieczne płytki czyli antypoślizgowość. 

Płytki antypoślizgowe dedykowane są szczególnie na podłogi, aby zapewnić bezpieczeństwo Tobie i Twoim bliskim. Antypoślizgowość gwarantują nam reliefy, czyli wypukłe wzory na całej powierzchni płytek. Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa płytki pokrywane są szkliwem lub impregnatem antypoślizgowym. Płytki zakończone ryflami, czyli prostymi, wypukłymi liniami przy ich krawędzi doskonale sprawdzą się na schodach. 

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj płytek ma zapewnić nam bezpieczeństwo i zapewnić lepszą przyczepność obuwia czy stopy.

Ze względu na rożne metody przeprowadzanych badań, wyróżniamy dwa oznaczenia antypoślizgowości płytek.  

Producenci oznaczają właściwości płytek symbolami od  R9 do R13. Gdzie jest to badnie przeprowadzone na obutej stopie i różnym kącie nachylenia posadzki. 

Przedstawia się następująco: 

Kąt nachyleniaSymbolOpis
6-10︒R9 niski opór poślizgu
10-19︒R10normalny opór poślizgu
19-27︒R11dobry opór poślizgu
27-35︒R12wysoki opór poślizgu
Powyżej 35︒R13Bardzo wysoki opór poślizgu

Możemy się też spotkać z oznaczeniami antypoślizgowości oznaczonych literami A,B,C. Jest to oznaczenie bardziej przydatne dla nas, ponieważ badanie przeprowadzane są na gołej stopie. A przeważnie właśnie tak poruszamy się w naszych domach. 

Oto parametry dla stopy nieobutej:

Kąt nachyleniaSymbolOpis
12-17︒Aniski opór poślizgu
18-23︒Bdobry opór poślizgu
powyżej 24︒Cwysoki opór poślizgu

Jeśli już wszystko wiecie na temat klasy antypoślizgowej płytek, czas to wcielić w życie. 

Do większości pomieszczeń wystarczą płytki z oznaczenie R9-R10. 

Oczywiście należy wziąć pod uwagę dla kogo ta podłoga będzie służyć. Jeśli mamy w domu osoby starsze, niepełnosprawne zdecydowanie warto zastosować płytki z oznaczeniem R11. Te same płytki sprawdzą się w kuchni, pralni i łazience. 

W przypadku łazienek, gdzie będziemy użytkować podłogę bosą stopą, warto szukać oznaczeń w postaci liter A,B,C. Szczególnie zwróćcie uwagę na oznaczenia wybierając płytki do prysznica typu walk-in. Tu sprawdzą się płytki o wysokiej klasie antypoślizgowej.

Jak wybrać płytki?

Gatunki płytek ceramicznych

Jak połączyć podłogi?

Co to jest gres pocieniany?

Jaki gres wybrać?

Zalety i wady lastryko

Karolina Harasim
Karolina Harasim
W domu. Aranżacja i projektowanie wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz inne wpisy
  • Lastryko we wnętrzu

    Lastryko nie tylko w łazience

    Lastryko kojarzy się Wam tylko z płytami nagrobnymi czy klatkami schodowymi z czasów PRL-u? Przed Wami próba odczarowania stereotypów. Lastryko z powodzeniem odnajduje się nie tylko w postaci płytek w łazience czy kuchni. Świetnie wygląda też w salonie czy w dodatkach. Z resztą sami zobaczcie. Kuchnia Salon Łazienka Wiatrołap WC ZOBACZ INNE PROJEKTY: Duży dom,…

  • Duży dom, duży projekt.

    Duży dom, duży projekt.

    Zapraszam na zwiedzanie. Na wejściu wita nas uroczy wiatrołap z dużą szafą i siedziskiem, aby 4-osobowa rodzina miała wygodne wejście 🙂 Następnie przechodzimy do salonu i kuchni, która swoim nietypowym kolorem rozświetla, jakże eleganckie pomieszczenie. Uroczym korytarzem, zapraszam do sypialni dzieci. Pogodny pokój 6-miesięcznej dziewczynki. I jej o 5 lat starszej siostry. A teraz sypialnia…

  • ŁAZIENKA LASTRYKO

    Łazienka lastryko. Minimalizm, prosta forma, odrobina stonowanego koloru.