
Są szlachetne, eleganckie, wytrzymałe i przede wszystkim ponadczasowe. Sprawiają, że pomieszczenie nabiera domowej i ciepłej atmosfery. Uważam, że idealnie odnajduję się, w każdym stylu wnętrzarskim.
Drewniane podłogi pojawiły się ok. 400 lat temu we Francji. Zastąpiły zimne kamienne posadzki i zyskały wielu zwolenników. Oczywiście były symbolem luksusu i bogactwa. Dziś również nie należą do najtańszych produktów, ale jak wszyscy wiemy, za luksus trzeba zapłacić.

Decydując się na drewniane podłogi w domu warto poznać wszystkie za i przeciw, dlatego postaram się to Wam wyjaśnić, najprościej jak się da.
Zalety:
- Trwałość – najlepszym materiałem na podłogi jest dębina – charakteryzuje się wysoką klasą ścieralności, a żywotność tego materiału szacuję się na kilkadziesiąt lat. Poza tym moim skromnym zdaniem naturalny kolor dębu pasuje absolutnie do wszystkiego.
- Naturalność – podłogi są w 100% materiałem naturalnym. Dbając o środowisko, zawsze możesz sprawdzić, czy wybrany przez ciebie drewniany parkiet posiada certyfikat FSC świadczący o zrównoważonym korzystaniu z zasobów leśnych.
- Czystość – drewnianą podłogę łatwo utrzymać w czystości. Ma właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie przyciąga kurzu. Jeśli jest odpowiednio zabezpieczone, to nie wchłonie plam w przypadku zabrudzenia.
- Ogrzewanie podłogowe – dobrze wybrane drewno o niskim współczynniku skurczu (np. rodzimy dąb) można bezproblemowo stosować przy ogrzewaniu podłogowym.
- Właściwości antyalergiczne – pamiętaj, wybierając drewniane podłogi postaw na jak najbardziej naturalne produkty (drewno, kleje, oleje). Egzotyczne drewno zawiera olejki zapachowe i może wywoływać reakcje alergiczne.
- Uniwersalność – drewniana podłoga będzie zawsze modna. Przejdzie przez wszystkie metamorfozy Twojego domu i dostosuje się do każdego stylu wnętrza.
- Izolacja – drewniana parkiet jest świetnym izolatorem akustycznym i cieplnym. Tłumią hałasy upadających przedmiotów, nie wydają głuchych dźwięków, jak panele podłogowe i idealnie tłumią hałasy z piętra wyżej. Deski są też ciepłe w dotyku, przyjemnie się po nich chodzi gołymi stopami.
- Odnawialność – ze względu na grubość materiału można je wielokrotnie odnawiać, czego nie możemy zrobić, układając panele podłogowe.



Wady:
- Cena – do kosztu materiału, który jest wyższy niż panele podłogowe, należy doliczyć jeszcze koszt profesjonalnego montażu. Pamiętajcie, że ułożenie drewnianej podłogi to rzemiosło, które jest w cenie. Jednak biorąc pod uwagę trwałość materiału, warto się nad tym zastanowić.
- Konieczność konserwacji – dotyczy to szczególnie desek olejowanych. Warto tu pamiętać o systematycznych zabiegach konserwujących, wpłynie to na wygląd drewna oraz przedłuży jego czas użytkowania.
- Skłonność do zarysowań – to jest najmniejsza z wad drewnianych parkietów. Zarysowania podczas codziennego użytkowania są nieuniknione, ale zawsze można zabezpieczyć podłogę dodatkową warstwą twardego lakieru do parkietu lub po prostu co jakiś czas odnowić powierzchnię. Zawsze możesz zostawić te rysy, niech tworzą duszę wnętrza, one też mają swój urok.
- Podatność na odkształcenia – drewno pod wpływem wilgoci potrafi się odkształcać. Puchnie, gdy jest za mokro i wysycha, kiedy jest zbyt sucho. Aby tego uniknąć, należy wybrać sprawdzone gatunki drzew takie jak: dąb, jesion lub orzech oraz właściwie je zabezpieczyć. Warto też zadbać o odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniu.

Drewniane podłogi w kuchni i łazience
Podłogi w kuchni i łazience są dość problematyczne, ale oczywiście jak się mocno upieracie…
Pamiętajcie, że powierzchnia pod deski musi być bardzo starannie przygotowana i zabezpieczona. Solidna podłoga powinna być zrobiona z najgrubszych desek, co pociągnie za sobą dodatkowe koszta. Bardzo istotny będzie właściwy lakier, który zabezpieczy deski przed wilgocią oraz tłustymi plamami. Leszcze lepszym rozwiązaniem jest olejowanie. Olej wnika w drewno i zabezpiecza tak samo dobrze, jak lakier, a jednocześnie zachowuje naturalny wygląd drewna.
No i oczywiście, należy zadbać o bardzo dobrą wentylację pomieszczenia.

Pielęgnacja drewnianych podłóg
Pielęgnacja i czyszczenie drewnianych podłóg nie wymaga specjalistycznych sprzętów. Wystarczy środek do mycia drewnianych podłóg. Dostosuj go do swojej powierzchni, sprawdź, czy jest to środek do podłóg lakierowanych, czy olejowanych. Nie używaj uniwersalnych środków czystości, mogą być zbyt agresywne przy dłuższym stosowaniu.
Ciepła woda i dobrze odciśnięty mop (ważne, by nie był zbyt mokry) wystarczy.

Kocham naturalne drewno we wnętrzach. To doskonały wybór do każdego wnętrza. Drewniane podłogi charakteryzują się elegancją, naturalnością, bogatą kolorystyką, nietuzinkowym designem, mnogością kombinacji wzorów parkietu. Każdemu pomieszczeniu nadadzą przytulności i ciepła.
Śmiało powiedzieć można, że moda na drewno jest nieprzemijająca.
Zobacz też:

Dodaj komentarz