Barwa światła w mieszkaniu

Barwa światła ma duże znaczenie. Baw się światłem z wyczuciem i poczuj się dobrze w swoim domu.

Barwa światła może całkowicie odmienić pomieszczenie. Od światła zależy nie tylko wygląd wnętrza, ale też nasze samopoczucie.Jak należy dobrać oświetlenie w naszym domu? Przede wszystkim musicie się zastanowić i odpowiedzieć sobie na następujące pytania:Co robicie w danym pomieszczeniu?O jakiej porze dnia korzystacie z pomieszczenia?

POKAZUJĘ I OBJAŚNIAM

Co to temperatura barwowa?

Temperatura barwowa określa jak ciepłe jest dane światło, a barwa światła podawana jest w Kelwinach (K). Nie ma to jednak nic wspólnego z wydzielaniem ciepła ale z barwą światła czy jest ona zimna czy ciepła. Temperatura barowowa wyrażana jest w Kelwinach. Im wyższa wartość Kelwinów tym światło jest zimniejsze i bielsze. Im niższa liczba Kelwinów tym światło będzie cieplejsze i bardziej żółte.

W przypadku oświetlenia temperatura barwowa różni się w zależności od rodzaju źródła światła. Od ciepłego do zimnego:

  • Płomień świeczki: 1500 K
  • Żarówka tradycyjna: 2600 – 2700 K
  • Żarówka halogenowa: 2700 – 3000 K
  • Świetlówka TL: 4500 – 6500 K
  • Światło dzienne: 5500 – 7000 K

Nigdy nie decydujcie się na jedną barwę oświetlenia w całym domu.W salonie i sypialni zaleca się ciepłą barwę światła. Ciepłe tony sprzyjają odprężeniu i odpoczynkowi, cudownie przygotowują do snu.

Do salonu idealnie wpasowują się nowoczesne żyrandole lub plafony. Przytłumione, ciepłe światło daje uczucie odprężenie, jednak pamiętajcie, że barwa może całkowicie wpłynąć na aranżację całego pomieszczenia i zmienić jej charakter.

Dobrym rozwiązaniem jest światło dodatkowe, takie jak lampy, kinkiety. Nie zdominują one pomieszczenia, a dodatkowo stworzą ciekawe rozwiązanie aranżacyjne. Warto też zastanowić się nad listwami LED, z którymi możemy robić cuda w naszych pomieszczeniach.

Wszyscy miłośnicy gotowania zyskają uznanie w oczach swoich gości, jeśli szczególnie w jadalni postawią na światło o ciepłym dominancie.  Potrawy wyglądają o wiele bardziej apetycznie i świeżo, gdy pada na nie ciepłe światło. 

Lampy z możliwością regulacji oświetlenia jest idealnym wyjściem, jeśli aranżujemy pomieszczenia wielofunkcyjne, takie jak np. pokój dziecka. Dzięki temu w dzień możemy doświetlić wnętrze światłem zbliżonym do naturalnego, a wieczorem ustawiamy barwę, która zapewni nam odpoczynek.

ZIMNA I NEUTRALNA BARWA ŚWIATŁA

Żarówki o barwie neutralnej oraz zimnej sprawdzą się w pomieszczeniach wymagających naszej koncentracji. Przebywanie w pomieszczeniach z taką barwą światła zwiększa również naszą produktywność. Idealnie sprawdzi się w biurze, gabinecie czy warsztacie.

W łazience, szczególnie przy lustrze doskonale sprawdzi się zimna barwa światła. Dzięki temu będziecie mieli neutralne światło podczas robienia makijażu czy golenia.Zimne światło w kuchni zamontowane pod szafkami i w miejscach przyrządzania potraw będzie ułatwiało wam pracę.

Należy również dodać, że barwy światła dobrze jest ze sobą mieszać, wtedy na pewno uzyskacie niesamowity efekt.

Światło do czytania

Światło do czytania nie może być ani zbyt ciemne, ani zbyt jasne. Najlepszym wyborem będzie tu wybranie światła o ciepłej lub lekko ciepłej temperaturze barwowej od 4000k i mocy od 40W do 80W.

Należy również pamiętać, że źródło światła powinno znajdować się za nami lub z boku.Jedno jest pewne, Wasz dom jest dla Was. Urządźcie go sobie, jak chcecie i dostosujcie do własnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz inne wpisy
  • Mieszkanie ze skosami

    Mieszkanie ze skosami w minimalistycznym stylu. Minimalistyczne trendy, to przede wszystkim elegancja i poczucie komfortu. Pomieszczenia zaprojektowane w taki sposób, aby meble były wygodne i funkcjonalne, niezbędne do codziennego życia. Prostota i uporządkowanie dają uczucie harmonii i spokoju. Jasne barwy, zabawa strukturami i znikoma ilość dodatków, sprawią iż te wnętrza będą doskonałe. Zabudowa pod skosem,…

  • Lastryko we wnętrzu

    Lastryko nie tylko w łazience

    Lastryko kojarzy się Wam tylko z płytami nagrobnymi czy klatkami schodowymi z czasów PRL-u? Przed Wami próba odczarowania stereotypów. Lastryko z powodzeniem odnajduje się nie tylko w postaci płytek w łazience czy kuchni. Świetnie wygląda też w salonie czy w dodatkach. Z resztą sami zobaczcie. Kuchnia Salon Łazienka Wiatrołap WC ZOBACZ INNE PROJEKTY: Duży dom,…

  • Duży dom, duży projekt.

    Duży dom, duży projekt.

    Zapraszam na zwiedzanie. Na wejściu wita nas uroczy wiatrołap z dużą szafą i siedziskiem, aby 4-osobowa rodzina miała wygodne wejście 🙂 Następnie przechodzimy do salonu i kuchni, która swoim nietypowym kolorem rozświetla, jakże eleganckie pomieszczenie. Uroczym korytarzem, zapraszam do sypialni dzieci. Pogodny pokój 6-miesięcznej dziewczynki. I jej o 5 lat starszej siostry. A teraz sypialnia…